Na co pomyslet při přípravě na zimní bivak pod bivakovací plachtou
Přidáno 22.11.2022 23:14:40 Počet shlédnutí 493
Milí Dobrodruzi
Chystáte-li se poprvé na zimní bivak s bivakovací plachtou, právě s Vámi se pokusím podělit o některé základní zkušennosti, které by Vám mohly dobře posloužit.
Anebo, jste-li již zkušenní horští vlci, třeba zde naleznete užitečné tipy na některé Naše vybavení.
V první řadě, jakmile dorazíte do vybraného bivakovacího místa, začněte se stavbou bivaku ihned.
Nejlépe už doma si bivak předpřipravte tak, aby byl co nejrychleji postavitelný a povím Vám tajemnství-nejvíce času zabere rozplétání zamotaných kotvících šńůr. Zároveň ale nějaký čas zabere i jejich navazování, pokud ještě navázány nejsou. Naše bivakovací plachty řady PRO toto například řeší tak, že každá samotná šńůra se zajistí k tomu určeným stahovacím páskem, takže jsou šńůry k plachtě připevněné ale smotané a nepřekážejí si. Podobně si můžete sami vypomoci i u ostatních Našich plachet, třeba tím, že si smotané šńůry takto zajistéte gumičkou. Naše standartní plachty DD Hammocks mají stejné pevnostní paramtery a materiály jako plachty PRO. Pouze plachty PRO mají několik dalších funkčních detailů navíc-jako výše zmíněný ale i pro náročné použití naprosto vyhovují Naše plachty standartních řad, které jsou poctivě vybavené vším, co budete od plachty jakkoliv potřebovat.
V naší nabídce naleznete i recyklovatelné bivakovací plachty:
Se stavbou bivaku tedy začnetě ihned, dokud jste ještě rozpumpovaní a zahřátí po cestě tam. Poté, co byste si sedli nebo začali svačit, velmi rychle prochladnete a následná rychlá stavba bivaku, než zmrznete, zmrzými prsty, klepajíc se zimou, není nic moc.
Když si ten bivak postavíte ihned, zároveň se u toho opět dobře zahřejete-protože budete spěchat-a pak už si jen spokojene zalezete do spacáku a může venku být jak chce. Uvařit si jídlo můžete přímo z toho spacáku.
Na co pomyslete je, že samozřejmě potřebujete karimatku, jejíž izolační schopnosti budou odpovídat předpokládaným venkovním teplotám. A spolu s tím vemte na vědomí, že všude okolo relativně úzké karimatky budou třeba hory sněhu, který se Vám bude všude dostávat. I na karimatku, spací pytel se Vám bude válet po sněhu v chodidlech, atp. Proto Vám doporučuji přeci jen si zvětšit Váš ostrůvek a použít pod karimatku ještě nějakou rozměrnější krycí podložku, která okolo Vás vytvoří více suchého místa. Například Voděodolná podlážka DD Hammocks Magic Carpet XL:
Může samozřejmě posloužit i cokoliv jiného, vhodného.
Co Vám druhý den usnadní odchod a složení bivaku je, rozvazovat co nejméně zmrzlých uzlů, stejně zmrzlými prsty. Proto Vám doporučuji nahradit uzly, kterými třeba budete uvazovat hřebenovou linii bivakovací plachty, malými karabinkami, jejichž použití je věcí nekonečné fantazie.
Doporučuji Vám také mít zásobu horkého čaje, případně si jej včas předem dovařit. V zásadě se soustřeďte na úkony v pořadí:
1. stavba předem doma připraveného bivaku
2. zalézt do spacáku
3. uvařit čaj do termosky
4. uvařit si vydatné, horké jídlo
5. Bude li Vám źima, zacvičte si, proběhněte se okolo bivaku
Občasné nepohodlí spojené se zimním bivakovaním jsou právě ty radosti, kvůli kterým se do Toho vydáváme a na co pak nejvíce vzpomínáme :)
pozn. Na ilustrační fotografii nahoře je moje bivakovací plachta Superlight ve žluté barvě (tato barva se již nevyrábí, místo ní pomerančově žlutá)
Pavel
Nový komentář